EN İYİ ETKİN ÖĞRENME METODLARINDAN TÜM DÜNYADA YILLARDIR BAŞARILI SONUÇLARIYLA BİLİNEN REGGIO EMILIA YAKLAŞIMI

Günümüzde; yaratıcı, sorgulayan, kendine güvenen, karşılaştığı problemleri çözebilen, sosyal çocuklar yetiştirmedeki en geçerli yöntem “Etkin Öğrenme Yöntemi”dir. Etkin öğrenme yönteminde; çocuklar, öğrenmede aktif, seçici, karar verici; öğretmenler ise teşvik edici öğrenmeyi kolaylaştırıcı konumdadır.

Meşepalamudu’nda en iyi etkin öğrenme metodlarından tüm dünyada yıllardır başarılı sonuçlarıyla bilinen Reggio Emilia Yaklaşımını uyguluyoruz. 

BİZ KİMİZ?

Merhaba!

Ben Özlenen Kutlar, eğitimini aldığım Endüstri Mühendisliği’ni 9 yıl yaptım, anne olduktan sonra ise profesyonel olarak da çocukların güzel dünyasına girmeye karar verdim. Meşepalamudu Çocuk Evi’ni kurarken hep, oğlumu, kızımı da rahatlıkla getirebileceğim kalitede bir yer olması düşüncesi ile hareket ettim.

Hedeflediğim ideal anaokulu, klasik anaokulu anlayışının ötesine geçen, çocukları bilgi ve becerilerinin, yeteneklerinin üzerinde zorlamadan; sahip oldukları yetenekleri geliştirecek, onları araştıran, sorgulayan, yaratıcı bireyler olmaları için gereken kişilik özelliklerini katan, böylece geleceğin başarılı bireylerini yetiştiren bir anaokulu idi.

Uzun araştırmalar sonucunda eğitim metodu olarak Regio Emilia yönteminde karar kıldık. Bu yöntemi seçmemizdeki ana neden çocuk merkezli olması ve uzun yıllardan beri geleceğin başarılı bireylerini yetiştirmek için  uygulanması  idi. Bu yöntem çocuğa değer verdiği için araştıran, sorgulayan, yaratıcı, kendine güvenen bireyler   yetiştirmek konusunda çok başarılıydı. Bu kararımızın ne kadar doğru olduğunu, Çoklu Zeka Kuramı’yla eğitimde bir devrim yaratan Howard Gardner’ın ağzından, örnek uygulama olarak Regio Emilia yöntemini dinlediğimizde gördük. 

“Eğitim bir kültürdür.” Her okulun da kendi kültürü vardır. Uzun yıllardır Reggio Emilia yaklaşımı ilhamlı olarak çalışmalar yürütürken kendi okul kültürümüzü de oluşturduk. Öğrencilerimiz gittikleri okullarda özgünlükleri ve yaratıcı problem çözme becerileriyle dikkat çekiyorlar. Hem velilerden, hem çocuklarımızın yeni öğretmenlerinden gelen olumlu geri bildirimler hedefimize ulaştığımızı gösteriyor.