PİAZZA

Tüm yaş gruplarının bir araya geldiği, oyun ve öğrenmenin çevrelerle ve iletişimle aktifleştiği okul meydanı

Piazza olarak adlandırdığımız okulun toplanma meydanı, tüm yaş grupları, yetişkin ve çocukların bir araya gelebildiği bir sosyal mekan. Burada oluşmuş köşeler aynı sınıflarda olduğu gibi, bir öğrenme/oyun mekanı olarak planlandı. Öğrenmenin bir zaman ve mekanla sınırlanmadığı gerçeğiyle hareket ediyoruz ve çocuklara dair en etkin gözlemlerini piazzamızdaki oyun iletişim hallerinde görüyoruz.

Mutfak, atölye ve bahçe piazza ile geçişli bir yapıda. Bu neleri sağlıyor?

Çocukların “yemek yemek” gibi en sosyal aktivitelerden birini okulun tüm personeli ile iletişim halinde, sebzelerin meyvelerin dönüşümüne tanık olarak gerçekleştiriyor. Sanatı sınırlı bir zaman diliminde değil her an kullanabilecekleri bir dil olarak tanıyorlar ve istedikleri zaman piazzadan atölyeye geçip çalışabiliyorlar. Bir çocuk hakkı olan ve çocukların “iyi olma halini” destekleyen doğal hava ve gün ışığına aracısız, güvenli olarak ulaşabiliyorlar.

MeşePalamudu’nda bir de bir kitap okuma köşesi var.

Kitaplar önyüzleri görünecek şekilde yerleştiriliyor ve öğretmenler tarafından zaman zaman değiştirilerek yaşayan bir kitaplık olarak sunuluyor mekan. Çocukların bir oyun gibi basamaklara ya da tek başlarına olmak istiyorlarsa kitap kovuğuna girerek resimli kitapları okuyorlar/anlatıyorlar.