ORGANİK BESLENME

ANAOKULUMUZDA ORGANİK SAĞLIKLI BESLENME

Çocukların sağlıklı büyümeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Anaokulumuzda çocukların sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba gösteriyoruz. Şişli Organik Pazarı’ndan ( %100 ekolojik pazar ) alınan ürünlerin doğal lezzeti ve hazırlama şekillerinde gösterdiğimiz özen yemeklerin tadına da yansıyor ve çocuklar bu sağlıklı besinleri severek yiyorlar.

Mevsiminde Organik Ürünleri Kullanıyoruz

Günümüzde daha çok verim için yetiştirilen bitkinin tüm gereksinimleri kimyasal gübreler ile sağlanmaya çalışıyor; temel elementlerde bu mümkün dolayısıyla verim iyi oluyor; ancak topraktaki binlerce maddeden mahrum kalan bitkilerin meyveleri-sebzelerinin tadı da yavan oluyor. Organik ürünlerde temel olan bitkinin değil toprağın beslenmesi, besleyici maddeler açısından zengin ortamda yetişen bitkilerin hem besleyiciliği yüksek oluyor, hem de zengin içerikleri nedeniyle tadı güzel oluyor. Hem büyüme döneminde çocuklar sadece karbonhidrata, proteine değil, bitkinin yapı taşlarını oluşturan yüzlerce maddeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle yemeklerimizde organik ürünleri kullanıyoruz, alışverişimizi Şişli-Feriköy organik pazarından  yapıyoruz, başta sebze, meyve, yumurta olmak üzere bir çok ürünü organik sertifikalı olarak buradan alıyoruz.

Sebze meyveyi daima mevsimine tüketmeye özen gösteriyoruz. Örneğin kış mevsiminde salatalarımızda domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor, aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyvelerini tercih ediyoruz.

Menümüzde Sebze, Meyve ve Ete ağırlık veriyoruz

Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler taze meyveler ve etli sebzeli yemekler. Bu nedenle menümüzde sebze ve et yemekleri ağırlığı oluşturuyor, aynı şekilde balık sık sık menümüzde yer alıyor. Kullandığımız sebze ve meyveyi Şişli Organik pazarından alıyoruz, dolayısıyla tüm ürünler taze ve mevsiminde oluyor.

UHT Süt yerine Günlük Süt (Pastörize) Kullanıyoruz

UHT sütler uzun süre dayanmaları ve fiyat avantajına sahip oldukları için tercih ediliyor, ancak sütün uzun süre dayanabilmesi için sterilize edilmesi gerekiyor, bu amaçla yapılan UHT (Ultra High Temperature) işlemi sırasında sütün içerisindeki faydalı maddeler de büyük oranda kayboluyor.

sUHT süt yerine, daha düşük sıcaklıkta işlem gören bu nedenle doğal sütün içeriğine yakın olan ancak aynı nedenle kısa zamanda tüketilmesi ve soğuk zincir ile taşınması gereken günlük pastörize süt kullanıyoruz. Çocuklar bu sütten içiyor ve yoğurdumuzu da bu günlük süt ile yapıyoruz.

Daha az unlu-şekerli yiyecek – daha fazla meyve,sebze

İkindi kahvaltılarında her gün un-şeker ağırlıklı kek, börek, kurabiye yerine, haftada birkaç gün meyve-sebze-yoğurt ağırlıklı mücver, mercimek köfte, meyveli yoğurt, yoğurtlu havuç salatası gibi atıştırmalıklar tüketiyoruz. Gün arasında atıştırmalık olarak meyve yiyoruz.

Şekersiz Okul

Rafine şekerin karaciğer, sindirim sistemi ve diş sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu bilinen bir gerçek. Bu yüzden Meşe Palamudu'nda tüm tatlılar ve atıştırmalıklar tamamen şekersiz yapılır! Sadece doğal tatlandırıcılar kullanılır.

Omerga 6 / Omega 3 dengesine dikkat ediyoruz

Yüksek omega 6 içeren soya, ayçiçek, mısır yağını, trans yağlar içeren margarini kullanmıyoruz. Bunun yerine Omega 6 içermeyen fındık yağı, zeytinyağı ve tereyağı kullanıyoruz.

Kendi hazırladığımız meyve sularını – çaylarını kullanıyoruz.

Çocuklar için sakıncalı olan yüksek şeker içerikli hazır meyve sularını kola, gazoz gibi içecekleri hiç tüketmiyoruz. Bunun yerine günlük sıkılmış meyve suları, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar veya yine bizim hazırladığımız ıhlamur-portakal gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz. Burada kullanılan tüm malzemeler taze olarak alındığı için içinde herhangi bir katkı maddesi olmuyor.

Hazır Yiyecekler Kullanmıyoruz.

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates – mısır cipsi ,  gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Bunları kullanmamız gerektiğinde kendimiz yapıyoruz.

Özel olarak arıtılmış su kullanıyoruz.

Çocuklar çok fazla su tükettiği için, elbette içtikleri suyun sağlıklı olması çok önemli. Musluk sularına çözüm olarak görülen şişe suların bazılarında, hatta bilinen markalarda bile yüksek seviyede kirlenme tespit edildiği basında çıkıyor. Şişe sularda kirlenme olmasa bile bilim adamları içinde tutuldukları plastikten yapılan damacanalardan suya zararlı maddelerin yavaş da olsa karıştığını söylüyor.

Biz çözüm olarak kendi suyumuzu kendimiz üretmeye karar verdik. Teknoloji olarak Nasa tarafından uzayda ilk olarak kullanılan, suyun geçirgen bir zardan geçirilerek içerisindeki her türlü mikrop, ağır metal v.b.’den ayrıştırılmasını sağlayan ters ozmoz sistemini seçtik. Suyumuz bu sistem ile kullanıma göre üretiliyor böylece depolamaya ilişkin problemler yaşanmıyor. Arıtma sistemimiz konusunda uzman firma tarafından periyodik olarak kontrolü, ölçümü ve filtre değişimi yapılıyor.