ATÖLYE

REGGIO EMILIA'da
Bir Çocuk

Okul içinde toplanma meydanı olan Piazza ve hemen önündeki bahçe alanına açılan BÜYÜK SANAT ATÖLYESİ dışında, SINIFLARDA, BAHÇEDE ve arka bahçemiz olarak adlandırdığımız ve hafta 2 günümüzü geçirdiğimiz YILDIZ PARKI’nda ilgi ve meraklar doğrultusunda atölye mekanları oluşturuluyor. Bunlar dışında aylık sanat ve proje gezileri de ziyaret edilen mekanlarda sanatçılar/uzmanlar eşliğinde düzenli olarak atölye çalışmaları organize ediliyor.

BÜYÜK SANAT ATÖLYESİ

Okulun ortak alanı/meydanı dediğimiz Piazza’ ya açılan büyük sanat atölyesi Reggio Emilia Yaklaşımından ilhamla REMİDA olarak adlandırdığımız bir Sanatsal Geri Dönüşüm Atölyesi olarak kullanılıyor. Bu atölye haftanın her günü sabah 8:00 ile akşam 17:00 arasında tüm çocuk ve öğretmenlere açık. Çocuklar bireysel veya küçük gruplar halinde atölyeye gelerek merak ettikleri konuları materyal ve teknik denemeler ile araştırırlar. Serbest zamanlarda bireysel araştırmalar yapan çocuklar ders saatleri içinde proje arkadaşları ile birlikte atölyeye gelerek sınıf projelerine devam ederler.

Çocuklar sanat atölyesini duygu düşüncelerini ifade etmek, hipotezlerini gerçekleştirmek veya proje sürecinde ihtiyaçları olan ürünü tasarlamak için bir araç olarak kullanırlar .Bu bağlamda atölyemiz tasarım süreçleri ile bilimsel süreçler iç içe geçerek beraber deneyimlendiği studyo-laboratuvar olarak işliyor.

 • MİNİ SINIF ATÖLYELERİ

  Her sınıfın içinde boya çeşitlerinin olduğu, kağıt, fırça ve doğal ve atık materyallerin olduğu bir atölye köşesi var. Meraklar bir “projeye” dönüştüğünde çocuklar “Sanatın Dillerini” kullanarak öğrenmelerini somutlarken bu köşeyi aktif ve kesintisiz kullanabiliyorlar. Ayrıca ışık, gölge ve yansıma bizler için bir öğrenme materyali olduğu için her sınıfta mini sanat atölyesi gibi ışık/yansıma/ gölge üretme imkanı sağlayan teknik cihazların bulunduğu bir mini ışık atölyesi bulunuyor.

 • BAHÇE ATÖLYESİ

  Okulumuzun ön ve arka bahçelerini kışın proje süreçlerinde yazında yaz okulu kapsamında açık atölye olarak kullanıyoruz. Çocukların gelişim dönem özelliklerine paralel olarak bedenlerini katarak kullanabilecekleri çeşitli köşeler düzenleniyor. Bahçemizde su, toprak, kum gibi malzemelerle oluşturulmuş duyu çevreleri, mevsimlere göre aktive olan bahçecilik çalışmaları yapılıyor.

 • DOĞA ATÖLYESİ OLARAK YILDIZ PARKI

  ‘Orman en güzel sanat atölyesidir’ sloganından yola çıkarak Yıldız parkında, Beykoz Perma Kampta ve gittiğimiz botanik bahçe gibi doğal alanlarda sanat ve tasarım süreçlerimiz devam eder.

 • SANAT GALERİ/MÜZE ATÖLYELERİ

  Her ay ziyaret ettiğimiz müze ve sanat galerilerinin atölyelerinin de sanatçılar eşliğinde sanatçı workshopları ve sanat akımları ile ilgili çalışmalarımız olmaktadır.

  SANAT ATÖLYESİNE MALZEME SEÇİM KRİTİRLERİ

  Sanat atölyesindeki malzemeler TEMEL KIRTASİYE malzemeleri, ve PROJELERE ÖZEL temin edilen malzemeler YOĞURMA- DUYUSAL sanat materyalleri ve ATIK MATERYALLER olmak üzere dört ana başlık altında belirlenerek temin ediliyor.

  • İçerisinde ağır metallerin olduğu,kokulu,vernikli hiçbir sentetik materyal atölye ve sınıflaradan içeri giremez ve çocukların kullanımına sunulmaz.

  • Hazır kırtasiye malzemelerinde ve boya çeşitlerinde su bazlı ve uluslararası sertifikalara sahip olanları tercih ederiz.

  • Atölyemizdeki PROJE ve Sanat-duyu-oyun materyalleri yetişkinler tarafından yapılandırılmamıştır.

  • İtalyada ki Reggio Okullarında olduğu gibi Meşe Palamudu Sanat Atölyesi atık malzemelerin çeşitliliği ve temini konusunda REMİDA yaklaşımını model almaktadır.