ANAOKULU’MUZDAKİ ATÖLYE

Çocuk – Oyun – Eğlence – Öğrenme Meydanı

Atölye ve bahçenin mekansal düzenlemesi çocukların gruplar halinde istedikleri aktiviteleri gerçekleştirebildikleri büyük alanı oluşturuyor. Anaokulu’muzda uyguladığımız Reggio Emilia yöntemi için de büyük önem taşıyan; toplamda sınıflar kadar büyük mekanı sınıf dışı aktivitelere ayrılarak çocuklara büyük oyun-eğlence-öğrenme meydanı ( Reggio Emilia yöntemindeki Agora) yaratılmıştır. Elbette bu meydanın ortasında Atölye’miz yer alıyor. Atölye’nin yanında Işık Atölyemiz ve bahçemiz var.

atolye_solatolye_sagatolye_arka

Kreş, Anaokulu Atölye Çalışmalarıkres_atolye_cocuklar

Uygulamakta olduğumuz etkin öğrenmeye dayalı ( Regio Emila yöntemi baz alınarak hazırlanmış ) eğitim metodunun en önemli bileşenlerinden birisi atölye çalışmalarıdır. Bu atölye çalışmaları sırasında çocuklar sadece sanatsal yaratıcılıklarını geliştirmekle kalmaz; hayatta başarılı olmalarını sağlayacak çok sayıda yeteneği  de edinirler. Bunlardan en önemlileri kendi güçlerinin ve yeteneklerinin farkına varma; kendi varlığını farketme, kendini ifade etme ve ortama kabul ettirme; başkalarının varlıklarını ve yeteneklerini kabul etme; onlarla birlikte yaşama, konuşma ve üretmedir.

Atölye çalışmaları diğer gezi ve aktiviteler ile ortak konu üzerinde yapılmaktadır. Örneğin Sinema konusunda gidilen müzedeki sinema makinelerini inceleyen çocuklar kreş, anaokulu’na döndüklerinde mevcut malzemelerden sinema makinesi maketi yapabilme imkanı bulurlar. Bu sayede çocuk gözlemleme, değişik materyalleri biraraya getirirken problem çözme, 3 boyutlu düşünme, ortak ürün ortaya çıkartırken hem arkadaşları hemde öğretmenleriyle sürekli iletişim kurmayı öğrenmektedir.

Atölye çalışmalarımızın ciddi, sıkıcı bireysel yaratıcılık  seansları şeklinde olduğunu düşünmeyin; tam tersi, atölye çalışmalarımız çocukların biraz birlikte, biraz bağımsız, genellikle birbiri ile alakasız büyük keyif alarak yeni şeyler yaptığı; ancak sonuçta ortaya herkesin katkısının olduğu ortak eser çıkan çalışmalar. Anaokulu’muzdaki çocuklara sorarsanız, duvarda asılı olan bu çalışmaları size gururla gösterip neresini kendilerinin yaptıklarını ve yaparken ne kadar eğlendiklerini onlar size anlatabilirler.

gosteren_cocukmavipano


Yuvamızda atölye çalışmalarında kullanılan malzemelerkres_atolye_malzeme

Atölye çalışmalar sırasında hazır materyaller kullanmıyoruz, yani boyama kitaplarımız, şablonlarımız, hazır kalıplarımız yok. Bunun yerine kreş, anaokulu’muzdaki sınıflarda ve atölyemizde, çocuğun ilgisini çekecek, yaratıcılığını ateşleyecek değişik renk ve şekillerde işlenmemiş malzemeler bulunduyoruz.

Bunların bazıları yıldız parkı ve diğer doğa gezilerinden topladığımız malzemeler, bunlara evlerden toplanan geri dönüşüm malzemelerini ekliyoruz. Yine değişik atölye çalışmalarında kullanılan yapılan çalışmalara renk veya şekil vermekte kullandığımız malzemelerimiz var. Tüm bunlar sınıflarda ve atölyede çocukların ulaşılabileceği şekilde düzenlenmiş mekanlarda bulunuyor. Muhtemelen bu kadar malzemeyi bir arada görünce siz de  “şimdi çocuk olmak varmış” diye düşünmekten kendinizi alamayacaksınız.