Anaokulu arayanlara tavsiyeler

Anaokulu seçimi oldukça zor bir iş; karar vermenin zor olduğu bu süreçte, bu tecrübeyi yaşamış kişilerin tavsiyelerinin değerli olacağını düşündük; mevcut velilerimize, yakın bir arkadaşlarının anaokulu aradığını düşünerek, hem okul arayışıyla, hem de Meşepalamudu Çocukevi ile ilgili tecrübelerini paylaşmalarını istedik… Gelen yanıtlar aşağıda

 

Yelena – Emre Atam (Alina 6 yaş, Alp 3 yaş)

Biz ilk çocuğumuz Alina’yla birlikte bir kaç yuva gezdik. Tabii ki seçmek pek kolay değildi. Alina 2 yaşında, bazı yuvanın kapıdan hemen kaçar, bazı yuvaların girişinden ilerisine gitmek istemezdi. Meşepalamudu Çocukevi’ne girdik ve Alina o güzel kumlu bahçeden ve oyuncaklardan ayrılmak istemedi. Yuvanın sıcak ortamı bizi de etkiledi.

Meşepalamudu Çocukevini tercih etme nedenlerim: ilk önce yakınlık. Rahat ve ferah odalar, çocuklara özgürlük tanıyan eğitim tarzı bizi çok etkiledi. İlk senesi zor geçse bile Alina çok güzel faaliyetler öğrendi, hala da güzel heykeller yapıyor.

Başlangıçta düşünmediğimiz bir konu sanatın çocuk hayatında ne kadar önemli olduğu; çok rahatlatıcı bu sistemin büyük önemini anladık.

Meşepalamudu Çocukevinin katkısı olarak iki çocuğum da, heykel ve diğer sanat etkinliklerinin onlara öğrettiği sabıra sahipler. Ayrıca profesyonel ve sevecen personelin yuva sıcaklığını taşıyorlar, bu da çocuklara güven veriyor.

Meşepalamudu Çocukevini arkadaşlarıma tavsiye ederim, modern ve aynı zamanda kendi geleneklerini taşıyan bir yuva. Çocuklarım Türk olmalarının gururunu erken yaşta öğrendiler.

Çocuk yuvanın havasını çok iyi sezer ve hisseder. Bence çocuklarımızın içgüdülerine güvenmeliyiz. Bizde zaten öyle oldu.

Meşepalamudu Çocukevi çalışanlarına her şey için teşekkür ederiz.

Nurhayat – Zeki Demirkubuz (Yazgı, 4 yaş)

Okul arayışında ilk kriterim öğretmenlerin ve yönetim anlayışlarının çocuklara karşı sevgi dolu olmasıydı. Meşe Palamudu’ndaki sevgi, saygı ve kontrollü disiplin; sanat ağırlıklı eğitim, hayal güçleri geliştirici tutum beni ikna etti ve neredeyse hiç bir kuşku duymadan kızımı okula kaydettirdim.

Yazgı okulda, bencilliğini bir kenara koyup, grup halinde yapılan aktivitelere katılmayı, sıkılmadan hep birlikte bir şeyler yapabilmeyi öğrendi. Güzel ve düzgün konuşup söylemek istediklerini iyi ifade edebilmeyi, bazı görgü kurallarını öğrendi.

Meşe Palamudu Çocukevi’nin çok değerli bulduğum bir politikası var. Bu da sadece çocukları değil, ebeveynleri de bu eğitime ortak etmeleri, hatta onları da eğitmeye çalışmalarıdır. Çocuk büyütmenin ders çalışmak gibi öğrenilmesi gerektiğini düşündüğüm; ve günlük koşuşturma içinde bazı küçük ama önemli ayrıntıların üzerinde düşünmeden hareket ettiğimiz için, psikolog eşliğindeki seminerleri çok önemli buluyorum. Meşe Palamudunu arkadaşlarıma tavsiye ediyorum, tavsiye ettiğim iki arkadaşımın da çocukları Meşe Palamudu Çocukevi’nde zaten.

Çocuklarımız okulda en iyi eğitimi alırken bizlerde de elimizden geldiğince sabırla ve özveriyle kendimizi eğitmeliyiz. Okul ve aile eğitimi, çocuk için birbirine paralel doğrultuda, birbirini tamamlayarak yürümeli. Bu nedenle okul araştırırken anne babanın kendilerini de sorgulaması çok önemli.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki Şükran öğretmenin ( sanat eğitmenimiz ) çalışmalarını ve sergi ( resim, heykel ), müze gezilerini çok değerli buluyoruz.

Aslı – İlker Üsçetin ( Ezgi, 4 yaş )

Anaokulu ararken öncelikle internette uzun süre araştırma yaptık. Belirli kriterlere göre eleme yaptıktan sonra listemizdeki tüm yuvaları gezdik. Daha önce bir butik yuva tecrübemiz oldu, tamamen sistemsiz bir yuvaydı. Ezgi çok mutsuz oldu ve bunu eve yansıttı.

Yuvanın fiziksel ortamı, her etkinlik için ayrı bir odasının olması ve büyüklüğü çocuklar için çok önemli. Öğretmenlerin dalında başarılı olması, çocuklarla iletişimin kuvvetli olduğunu ve çocuklara bir şeyler kazandırabildiklerini düşünüyoruz. Aileye geri bildirimin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Anaokulu seçiminde diğer kriterleri ayrıntılı değerlendirmiştik, ancak annebaba seminerleri, psikolog önerilerinin önemli olduğunu yaşayarak fark ettik, bunlar bize çok şey kattı.

Meşepalamudu Çocukevi’nin Ezgi’ye katkıları sosyalleşme, arkadaşlarla paylaşım oldu; her ayın bir projesinin olması, etkin öğrenmenin gerçekleşmesini sağladı. Gezilerin, etkinliklerin ve sanatsal yaklaşımın eğlenirken bir çok şey öğrenmesini sağladığını düşünüyoruz.

Meşepalamudu Çocukevi’nden çok memnunuz ve tavsiye ederiz.

Tülay – Hüseyin Turgut ( Baler, 4 yaş )

Biz öncelikle internetten pasif olarak araştırmaya başladık. Elde ettiğimiz adresleri basitçe eledikten sonra yuvaların yerinde inceleyerek beklentilerimiz (uzaklık/yakınlık, temizlik, hijyen, nizam, fiyat ve performans kriterlerine göre )

Biz Meşepalamudu Çocuk Evi’nde beklentilerimiz fazlasıyla karşılandığını düşünüyoruz ve herkese tavsiye ediyoruz. Biz kendi çocuğumuza sizin verdiğiniz kadarını veremezdik. Tercihimizi yuva sahibi Özlenen Hanımın vizyonu belirledi.

Çocuğumuzu farklı eğitime tabii olan çocuklarla yanyana gördüğümüzde fark hemen ortaya çıkıyor. Daha sosyal, daha bilgili açıkça çok daha ileride. Sosyal, katılımcı ilgili, bilgili.

Meşe Palamudu Çocuk Evi’nden keşke daha çok olsa ve daha fazla çoduk bu kurumdan faydalanabilse yarınlar sizinle daha güzel olacak.

Yeni yuva arayanlar, başka yuvalara baksınlar emin olmak için, ama sizi referans alsınlar.

Çağla – Levent Kal ( Dilara, 4 yaş )

Anne baba olarak çocuğumuz için en iyisini bulmak adına bir çok yuva gezdik. Bizler açısından çocuklara sunulan ortam, çevre, sınıfların kalabalıklık düzeyi. öğretmenlerin yeterliliği, verilen eğitim programı ve istenen ücret temel kıstaslarımızdı. Bu ölçütler ışığında belirlediğimiz bir kaç yuva arasındaki seçimi ise kızımıza bıraktık. Hangisinde olmak istediğine o karar verdi.

Meşepalamudu Çocukevinde çocukların el becerilerini, yaratıcılıklarını geliştirmeye önem verdiği için tercih ettik. Çocuğu plastik sanatların çeşitli kollarında uygulamalı olarak sevdirme yaklaşımı en beğendiğimiz yönü oldu. Çocuğun eve mutlu gelmesi ve ertesi günü gene gitmek istemesi bizim içi esas belirleyici oldu ve Meşepalamudu Çocukevi ile devam  etmemizi sağlayıcı idi.

Hijyen, sağlık ve arkadaş uyumunun çok önemli olduğunu gördük.

Meşepalamudu Çocukevi Dilara’ya sosyallik, sanata ilgi, el becerisi gelişimi, disiplin ve paylaşma, sorgulama duygusu kattı.

Meşepalamudu Çocukevi her zaman kendi çıtasını yükseltmeye ve benzer yuvalar arasında farklılaşmaya çalışan bir yer. Anne babayı da oldukça rahatlatan bir yer. Diğer Anne-babalara tavsiye ederim.

Yeni arayışa başlayanlar yuvaları iyi incelesinler, beklentilerine ve çocukların isteklerine en uygun yeri seçsinler. İlk bir haftayı deneme sorgulama dönemi olarak görsünler.

Meşepalamudu Çocuk Evi çalışanlarına teşekkür ederiz. Çocuğumuz ayna gibi, yuvada yaşadığı günü bize yansıtıyor. Mutlu ve güzel bir gün evde de mutlu, doyumlu sakin bir ruh hali ile devam ediyor. Tersi bir durum da hemen kendini belli ediyor.

Armelle – Luciano Rispoli ( Hugo, 4 years )

We have been discussing about a school for our child for months and a friend of ours tolds us about Meşepalamudu Çocukevi. We are not from this country and we felt very confortable with this school. We needed to have a school who could give to our child education and entertainment, opening his mind.

Meşepalamudu offered educational and self development of children through creativity – we think this is essential for our child and we appreciate highly what he does at school.

We had the feeling that communication with the teacher is not an easy issue and we have the chance that Özlenen Hanım speaks english. J

This school enables him to socialise and to grow of within his own and on top of it he learns Turkish which is a fantastic chance in his life.

What am I thinking of Meşepalamudu ?   SUPER – THANK YOU !

Would recommend it ?  YES !

( Emphasis from original text )

 

Armelle – Luciano Rispoli ( Hugo, 4 yaş )

Aylardır çocuğumuz için uygun bir okul arayışındaydık ve bir arkadaşımız Meşepalamudu Çocuk Evi’nden bahsetti. Biz bu ülkeden değiliz ancak bu okulda çok rahat ettik. Çocuğumuza eğitim verirken eğlendiren bir okula ihtiyacımız vardı, onun zihnini açacak bir okula.

Meşepalamudu’nda çocuk eğitimi ve gelişiminde yaratıcılık ön planda, bunun çocuğumuz için çok önemli olduğunu düşünüyor ve yapılan işi gerçekten takdir ediyoruz.

İlk başta öğretmenle iletişimin problem olacağını düşünüyorduk, ancak şansımıza Özlenen Hanım İngilizce biliyor. J

Bu okul çocuğun sosyalleşmesine ve büyüyerek kendisini bulmasına imkan veriyor, bunların üzerine bir de Türkçe öğreniyor, bu okul onun için hayatının fırsatı.

Meşepalamudu ile ilgili ne düşüyorum ?   MÜTHİŞ – TEŞEKKÜRLER !

Başkalarına tavsiye eder miyim ?   EVET !

( Vurgulamalar yazının aslından )

 

Maria Eduardo (Pietro,  4 years )

We enjoyed to have found a preschool that emphasize the role of the imagination and creativity providing a homelike looking environnement. Learning is a interdisciplinary progress which includes practical and conceptual elements. The school provides lots of materials and activities to motivate children to draw  – to get him in the music and art – to improve social.

He has improved his consciousness of how to live together, his knowledge of turkish and his creativity.

Every child is loved and followed but it is also guaranteed and promoted parental involvement – The Principal, teachers and all the staff involved in our childs daily life wellcome parents.

We would like to thanks all of you for your professionality and your kind concern for all of us -we are feeling at home.

Maria Eduardo (  Pietro 4 yaş )

Hayal gücünü ve yaratıcılığı ön planda tutan ve bunu eve benzeyen bir ortamda sağlayan bir okul bulduğumuza çok sevindik. Öğrenmek disiplinler arası bir süreç ve hem soyut hem de somut öğeler içeriyor. Okul, çocuğu resim yapmaya, müzik yapmaya sosyalleşmeye davet eden bir çok malzeme ve aktivite içeriyor.

Okulda Pietro beraber yaşamak konusundaki farkındalığını, türkçesini ve yaratıcılığını geliştirdi.

Okulda her çocuk seviliyor ve yakın ilgi gösteriliyor, ancak aynı zamanda anne-babanın da katkıda bulunmasına izin veriliyor hatta teşvik ediliyor. Müdür, öğretmenler ve diğer çalışanlar anne-baba ile beraber çalışmak konusunda istekli.

Tüm çalışanlara profesyonelliğiniz ve bizlere candan yakınlığınız için teşekkür ederiz.  Burada kendimizi evde gibi hissediyoruz.

Tümünü buraya koyamadığımız değerli tavsiyelerini, bizlere ileten tüm velilerimize teşekkür ederiz.